top of page
Gebelik süresini belirleme yöntemleri

 

Gebelik süresini belirlemek için çeşitli yöntemler mevcuttur. Bu yöntemler tek başlarına veya birbirleriyle kombinasyon halinde kullanılabilir.

 

  • Son adet döngüsü tarihi: Birçok kadın son adet döngülerinin başladığı tarihi belirleyip bildirerek gebelik sürelerini güvenilir şekilde saptayabilmektedir. Gebelik süresinin bu yöntemle belirlenmesi, +/- 2 hafta civarında isabetli olmaktadır.

  • Bimanüel muayene: Bimanüel muayene, ilk trimestrede rahmin boyunu kestirmek ve buna göre gebelik süresini belirlemek için kullanılabilir. Bu yöntemin doğruluk oranı, fibroidler, rahmin yer değiştirmesi (örn: retrovert rahim), çoklu gebelik ve annede obezite gibi faktörler rahim boyunu etkileyebileceğinden, +/- 2 hafta civarında değişebilmektedir.

  • Kanda ß-hCG Testi: Erken gebelikte, kandaki hCG düzeyinin gebelik süresiyle yakından ilintili olduğu bilinmektedir. Gebelik gerçekleşmişse, LH hormonlarının artışından sekiz gün sonra bile ß-hCG saptanabilir. Normal rahim içi gebelikte ß-hCG konsantrasyonu, gebeliğin ilk altı haftasında eğrisel şekilde artar ve yaklaşık 100.000 UI/L oranında durulur. Hormonun ortalama ikiye katlanma süresi 1,4 ila 2,1 gündür. Ektopik ve ömürsüz rahim içi gebeliklerde ß-hCG konsantrasyonu çok daha yavaş bir oranda artış gösterir.

  • Ultrason: Gebelik süresinin belirlenmesinde en isabetli yöntem ultrasondur. Ultrasonlu baş-popo ölçümü, fetal femur uzunluğu ölçümü, baş çevresi, abdomen çevresi ve biparietal çap ölçümleri gebelik süresinin belirlenmesinde kullanılabilir. Bu ölçütlerden bir dizisinin birlikte kullanımına fetal biyometri adı verilir. Adet düzensizliği olan veya son adet döngüsü tarihi bilinmeyen durumlarda ya da ektopik gebelikten şüphelenilen durumlarda, sonografik tespitler daha da önem kazanabilir. Bimanüel muayenede belirlenen rahim boyu, adet döngüsü tarihine dayalı gebelik süresi tahmininden farklı bir sonuç verdiği takdirde, gebelik süresi ultrason ile net olarak saptanabilir.

     

 

Ultrason ekipmanının mevcut olmadığı veya parasal olanakların dışında olduğu koşullarda, gebelik süresinin diğer yöntemlerle belirlenmesi medikal kürtaj olasılığının değerlendirilmesi için kabul edilebilir bir seçenektir.

 

Medikal kürtaj hakkında sorunuz varsa lütfen sık sorulan sayfamızı ziyaret edin.

 

bottom of page