top of page
Medikal kürtaj ve acil kontrasepsiyon (ertesi gün hapı olarak da bilinen) arasındaki fark nedir?

 

Medikal kürtaj ve acil kontrasepsiyon farklıdır.. 

 

Acil kontrasepsiyon ilişki sonrası hamilelik riskini azaltmak için kullanılır. Dünya çapında birkaç farklı acil kontrasepsiyon türü bulunmaktadır:

  • Yalnız progesteron içeren acil kontrasepsiyon hapları (Plan B, NorLevo ve Postinor-2 bazı bilindik olanlar)

  • İlişki sonrası yerleştirilen copper-T intrauterine cihazı.

  • Ulipristal acetate, yeni hap yöntemiyle acil kontrasepsiyon (Ella veya ellaone markası altında satılır)

  • Kombine hormonal  hapların kullanımı (Yuzpe yöntemi).

 

 

Tıbbi olarak döllenmiş yumurtanın rahime yerleşmesi gebeliğin başlangıcı olarak tanımlanır. Döllenmiş yumurtanın yerleşmesi beş ile yedi gün sürer. Acil kontrasepsiyon yöntemleri yerleşmeden önce çalışır. Eğer hamile kaldıktan sonra kullanılırsa acil kontrasepsiyon bir etkisi olamaz ve yer almış gebeliğe müdahale etmez – böylece kürtaja sebep olmaz. Daha fazla bilgi www.not-2-late.com sitesinden elde edilebilir. Bu site İngilizce, Fransızca, İspanyolca ve Arapça hizmet vermektedir. Acil kontrasepsiyon hakkında ek bilgi International Consortium for Emergency Contraception tarafından mevcuttur.

 

Medikal kürtaj var olan gebeliği sonlandırarak çalışıyor. Medikal kürtaj yöntemleri sadece döllenme ve implantasyon sonrasında çalışıyor. Bazı ülkelerde (Çin, Rusya, ve Viyetnam) düşük dozajlarda mifepristone ilişki sonrası kullanılıyor. İlişkiden sonraki beş güne kadar kullanılırsa, 10 mg mifepristone gebeliği önlemekte etkilidir. Böylelikle aynı ilaç farklı dozajlarda iki farklı amaç için kullanılabilir.

 

Medikal kürtaj hakkında sorunuz varsa lütfen sık sorulan sayfamızı ziyaret edin.

 

bottom of page