top of page
Medikal kürtaj ne kadar etkili?

 

 

Medikal kürtaj yöntemleri erken gebeliklerde güvenli ve etkilidir. Artan gebelik müddetiyle beraber her üç medikal kürtaj yönteminde de etkililiği azalmaktadır. Mifepriston ve misoprostol yöntemi gebeliğin ilk dokuz haftasında 95%-98% etkilidir. Yakın zamanda yapılan araştırmalar mifepriston ve misoprostol’un gebeliğin onuncu haftasında da kullanılabildiğini gösteriyor (yaklaşık 92% etkili).

 

Metotreksat ve misoprostol yöntemi gebeliğin ilk yedi haftasında yüksek bir etki oranı olmaktadır (95%) fakat 49 günden sonra etkililiği azalmaktadır (82% gebeliğin sekizinci haftasında).

 

Yalnız misoprostol’un etkililiği değişkendir ve hem gebelik müddeti hem de dozaja balıdır (65%-93%). Yakın zamanda yapılan yalnız misoprostol’un erken gebeliği sonlandırılması için kullanımı üzerine araştırmalar 75%-85% etkililik gösteriyor ilk dokuz hafta için. Etkililiği üç 800 mikrogramlık 3 ile 12 saat aralıklarla alınan dozajlar den ötürüdür. Ayrıca, ilacın ağızdan veya vajinadan alındığından da ötürü. Alternatif olarak benzeri etki vajinadan 800 mikrogram misprostol ve ardından 24 sonra yine 800 mikrogramın vajindan edilmesiyle elde edine bilinir.

 

 

Medikal kürtaj hakkında sorunuz varsa lütfen sık sorulan sayfamızı ziyaret edin.

bottom of page