top of page
Medikal kürtaj gebeliği sonlandırmada başarısız olursa ne oluyor?

 

 

 

Medikal kürtajın başarısız olma oranı da var. Eğer gebelik devam ediyorsa veya aspiration müdahale gerektiyse süreci tamamlamak için  o zaman medikal kürtajın başarısız olduğu anlamına gelir.

 

 

Mifepristone ve misoprostol, ve methotexate ve misoprostol yöntemlerinde gebeliğin devam etmesi 1%’den az vakada yaşanır. Fakat aspiration müdahale (bu nedenle başarısız medikal kürtaj) 2%-5% mifepristone ve misoprostol kullanıcılarına gerekmektedir ve methotrexate ve misoprostol kullanıcılarının 5%’ine gerekmektedir. İki yöntem içinde gebelik dönemi ilerledikçe aspiration müdahale gereği de artmaktadır.

 

Gebelik sırasında, kemoterapide kullanılan yüksek dozlarda metotreksata maruz kalmanın çok sayıda fetal malformasyona neden olduğu görülmüştür. Birçok olgu sunumu, kürtajın tamamlanmadığı hallerde metotreksatın teratojenik etkileri olabileceğini belgelemiştir. Metotreksat ve misoprostol kullanımı yolunu seçen kadınların, metotreksatın teratojenik etkileri konusunda ve medikal kürtajın başarısız olması durumunda, aspirasyon yoluyla kürtajın tamamlanmasının önemi hakkında bilgilendirilmesi gerekmektedir. 


Yalnız misoprostol yönteminin başarısız olma oranı çok daha yüksek diğer yöntemlere göre. Doğru kullanıldığı taktirde gebeliğin ilk dokuz haftasında kadınların yaklaşık 75%-85% başarıyla gebeliği sonlandırıyor. Kalan vakaların 15%-25% ‘i başarısız oluyor, fazladan müdahale gerekebilir kürtajı tamamlamak için; fazladan misoprostol dozajı veya aspiration müdahale içerebilir. Yakın zamanda yapılan çalışmalara göre misprostol kullanımı sonrası gebeliğin devam etme oranı yaklaşık 10%. Eğer gebelik devam ederse fetüsün rahim içinde misoprostola maruz kalması eklemli organ ve sinir sisteminde anomalilere yol açabilir. Misoprostol kullanımı sonrası gebeliği devam eden kadınların aspiration kürtaj yötemiyle gebeliği sonlandırmaları tavsiye edilir. 

 

 

 

Medikal kürtaj hakkında sorunuz varsa lütfen sık sorulan sayfamızı ziyaret edin.

 

bottom of page