top of page
Latin Amerika’da misoprostol kullanımı: Brezilya örneği

 

Brezilya’da kürtaj, yalnızca kadının hayati tehlikesi bulunan durumlarda veya gebelik tecavüz veya ensest sonucu gerçekleştiyse yasaldır. Misoprostol Brezilya’ya 1986 yılında steroid olmayan anti enflamatuar ilaçlardan kaynaklanan gastrik ülser vakalarının önlenmesi amacıyla getirilmiştir. 1990’ların başında ülkede misoprostolün kürtaj amaçlı kullanımı bilinmektedir ve doktorlar, eczacılar ve kadınlar bizzat misoprostol hakkında bilgileri yaymaya başlamışlardır. Misoprostol kullanımı yoluyla kadınlar kendi kendilerine kürtaj uygulamış ve düşük yaparak kürtaj sonrasında yasal olan sağlık hizmetlerine ulaşmak için kamusal sağlık kuruluşlarına başvurmuşlardır.

 

Brezilya’daki misoprostol kullanımı örneği, kürtajın yasal durumuyla ilgili yeni tartışmalar başlatmış ve dünya çapında misoprostole erişimin genişletilmesi yönünde planlı çabalara ilham kaynağı olmuştur. Tek başına misoprostol kullanımı, ilacın mifepriston veya metotreksat ile beraber uygulanması kadar etkili olmasa da, yasaların kısıtlayıcı olduğu durumlarda kadınların kendileri üzerinde kürtaj yapmak için başvurduğu yöntemlerin çoğundan (örneğin kostik maddelerle vajinal duş, keskin çubukların kullanımı, sert/ağır darbe ve baskılama yöntemleri) çok daha güvenli bir yöntemdir. Ayrıca erken gebeliğin iptalinde misoprostolün tek başına kullanımı, yasal sınırlamaların olduğu durumlarda kadınların başvurduğu etkisiz “geleneksel” yöntemlerden çok daha etkilidir. Brezilya örneğinden edinilen bilgiler, yasaların kısıtlayıcı olduğu durumlarda misoprostol kullanımının kadınlara kürtaj için daha güvenli bir seçenek sunduğunu ve klinik dışı misoprostol kullanımının maternal morbidite ve mortalite oranlarını nüfus düzeyinde azaltabileceğini göstermiştir.

 

Reference: Barbosa R, Arilha M. The Brazilian experience with Cytotec. Studies in Family Planning. 1993; 24(4): 236-240.

 

 

Medikal kürtaj hakkında sorunuz varsa lütfen sık sorulan sayfamızı ziyaret edin.

bottom of page