top of page
Latin Amerika'da bir kadın nasıl medikal kürtaja erişebilir?

 

Bölgedeki kadınların medikal kürtaja erişmesi için çeşitli olasılıklar mevcuttur:

 

  1. Mifepriston/misoprostol, Guyana ve Uruguay'da temin edilebilir.  Bu ülkelerde yaşayan kadınlar veya bu ülkelere seyahat eden kadınlar, bu ilaçları edinebilirler.

  2. Mifepristone Meksiko’da mevcuttur. Distrito Federal eyaletinde ikamet eden kadınlar gebeliğin ilk 12 haftasında sebebe yönelik bir sınırlama olmaksızın kürtaj olabilirler. Meksika’nın diğer eyaletlerinden kadınlar da mifepristone/misoprostol ile kürtaj olmak için Meksiko’ya seyahat edebilir.

  3. Misoprostol, bölgenin büyük bir kısmında temin edilebilir. Birçok ülkede misoprostol eczanelerden satın alınabilmektedir.  Arjantin, Şile, Ekvador, Peru ve Venezuela’da Güvenli Kürtaj Acil Hatları mevcuttur. Bu acil telefon hatları için çalışan gönüllüler, kadınlara kendileri üzerinde güvenli kürtaj uygulayabilmeleri için misoprostol kullanımı hakkında bilgi sağlar.

  4. Women on Web ve Women Help Women gibi teletıp hizmetleri, kürtaj üzerinde yasal sınırlamalar uygulayan ve mifepristonun başka şekilde temin edilemediği ülkelerde yaşayan kadınlara mifepriston/misoprostol temin edebilir.

 

Medikal kürtaj hakkında sorunuz varsa lütfen sık sorulan sayfamızı ziyaret edin.

bottom of page