top of page
Medikal kürtaj hizmetini kim sağlayabilir?

 

Bir çok ülkeden elde edilen araştırmalara göre farklısağlık mesleği mensupları etkili ve güvenli bir şekilde medikal kürtaj hizmetlerini sağlayabilmektedir. Ülkelerin çoğunluğunda mifepristone ve misoprostol hekimler tarafından tedarik edilmektedir. Bazı ülkelerde mifepristone ve/veya mifepristone ve misoprostol kombinasyon paketleri doğrudan eczanelerden elde edilebilir. Son araştırmalar, mifepristone ve misoprostolun teletıp yoluyla güvenli ve etkin bir şekilde sağlanabileceğini göstermiştir. Teletıp yoluyla danışma hizmetleri, telefon veya internet aracılığıyla sağlanabilir.

 

Metotreksat ve misoprostol ile yapılan medical kürtaj, hekimler ve uzman hekimler gibi, ülkeye gore değişebilen çeşitli sağlık çalışanları aracılığıyla verilmektedir.

Erken kürtaj için yalnız misoprostol kullanımı, çeşitli sağlık hizmetleri ve sağlık çalışanları tarafından uygulanabilmektedir. Bazı ülkelerde misoprostol kullanımı uygulayan sağlık çalışanları, çeşitli klinik ortamlarda bu uygulamayı yapmaktadır. Birçok ülkede, misoprostol eczanelerden doğrudan satın alınabildiği gibi, reçete gereksinimleri farklılık göstermektedir. Bazı ülkelerde misoprostol kadın örgütlenmeleri ve feminist gruplar aracılığıyla veya teletıp danışma hizmetleri yoluyla edinilmektedir. Araştırmaların gösterdiğine gore, kadınlar bulguya dayalı uygulamaları, kullanım zamanlamasının önemini ve klinik izlemeye dair koşulları kavradıkça, misoprostolü kendileri güvenle ve etkili bir biçimde kullanabilmektedirler.

 

Women on Web ve Women Help Women gibi hizmetler, birçok dilde ve çok sayıda ülkede medikal kürtaj hizmetleri sunmaktadır. Medikal kürtaja erişim ile ilgili bilgilere, bu sayfanın bağlantılar bölümünden ulaşılabilir.

 

 

Medikal kürtaj hakkında sorunuz varsa lütfen sık sorulan sayfamızı ziyaret edin.

 

bottom of page