top of page
Eski soru ve cevaplar

 

Soru:

 

24 yaşındayım, bekarım. Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşıyorum ve burada kürtaj yasal değil. Çok param yok ve hamile olduğumu öğrendim! Erkek arkadaşım benimle evleneceğini söylüyor ama ben bir aile kurmadan önce okulumu bitirmek istiyorum. Kürtaj olmam gerek. Ne yapabilirim? Son adet kanamam altı hafta önceydi. (Cevap için tıklayın.)

 

Cevap: 

 

Medikal kürtaj yöntemleri birçok kadın tarafından son adet döngüsünü takip eden dokuz hafta içinde gebelik sonlandırma amacıyla kullanılabilir. Üç medikal kürtaj yöntemine dair uygunluk koşulları, kontrendikasyonlar, yan etkiler, komplikasyonlar gibi tüm bilgiler bu web sayfasında bulunabilir.

 

 

BAE’de indüklenmiş kürtaj yasal olarak sadece kadının hayatını kurtarma amaçlı durumlarla sınırlanmıştır. Bu, özellikle özel sektördeki farklı sağlık çalışanları tarafından farklı şekillerde yorumlanabilmektedir. Mifepriston BAE’de onaylı veya mevcut değildir fakat misoprostol birçok hastane ve klinikten edinilebildiği gibi, bazı perakende eczanelerde de bulunabilir.

 

Parasal imkana sahip bazı kadınlar BAE’den Orta Doğu’da (Tunus, Türkiye) ve başka bölgelerde (Avrupa, ABD) başka ülkelere giderek kürtaj hizmeti alabilmektedir. Kadınlara güvenli ve makul fiyatlarda kürtaj hizmetlerine erişim sağlayan uluslararası birçok kuruluş da mevcuttur, bunlardan ikisi Women on Web ve Uluslararası Medikal Kürtaj Konsorsiyumu’dur.

 

 

bottom of page